2008


W dniu 27 listopada 2008r. na terenie powiatu zgorzeleckiego w miejscowości Radomierzyce odbyły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „WYPADEK 2008”. Strażacy podczas przeprowadzonych ćwiczeń doskonalili swoje umiejętności z zakresu organizacji akcji ratowniczo – gaśniczej, w której występowały elementy z zakresu ratownictwa specjalistycznego tj.: chemiczno – ekologicznego, drogowego, medycznego. Ćwiczenia przeprowadzono na terenie obiektu przejścia granicznego w miejscowości Radomierzyce.

Uczestnikom ćwiczeń postawiono zadania, które najważniejsze z nich przedstawiały się następująco:

- sprawdzenie obowiązujących procedur i wypracowanie metod postępowania podczas akcji ratowniczej przy zdarzeniu drogowym na terenie przejścia granicznego w Radomierzycach,

- doskonalenie współdziałania i przyjętych metod współpracy pomiędzy jednostkami ratowniczymi Polski i Niemiec przy wspólnie prowadzonych akcjach,

- sprawdzenie procedur alarmowania sił i środków z uwzględnieniem alarmowania jednostek z Niemiec,

- praktyczne sprawdzenie organizacji łączności na terenie akcji ratowniczej,

W ćwiczeniach udział wzięły siły i środki w następującym układzie:

 

ZASTĘP

PODMIOT RATOWNICZY

OBSADA

1.

GBAPr 2/24/750

JRG Zgorzelec

4

2.

GBA 2/17

JRG Zgorzelec

3

3.

GCBM 18/8

JRG Zgorzelec

2

4.

SLRChem

JRG Zgorzelec

2

5.

SOp

KP PSP Zgorzelec

2

6.

SLRt

JRG Bogatynia

3

7.

GBM 2/8

OSP KSRG Trójca

4

8.

GBM 2,5/16

OSP KSRG Studniska

4

9.

GBAM 2,5/16

OSP KSRG Radomierzyce

4

10.

SLRd

OSP KSRG Radomierzyce

2

11.

TLF 24/50

Gaśniczy

OSP Hagenwerder - Niemcy

3

12.

RW-1 Ratownictwo drogowe

OSP Hagenwerder - Niemcy

3

13.

LF 16 TS 8-8 Gaśniczy

OSP Hagenwerder - Niemcy

2

14.

SOp

ZSP Görlitz - Niemcy

2

Ponadto w ćwiczeniach oprócz jednostek ochrony przeciwpożarowej udział wzięły także inne podmioty ratownicze w sile:

 Lp.

Samochód

Podmiot Ratowniczy

Obsada

1.

1 karetka

Pogotowie ratunkowe

3

2.

1  karetka

Społeczna Krajowa Sieć Ratownicza

4

3.

1 radiowóz

Policja

3

4.

Sam. operacyjny

Straż Graniczna

4

 

Ćwiczenia w swoim scenariuszu przewidywały, iż na terenie drogowego przejścia granicznego w miejscowości Radomierzyce doszło do rozszczelnienia cysterny, która przewoziła kwas solny 34% (HCL). Kierowca samochodu w czasie przerwy podczas oględzin cysterny zauważył rozszczelnienie na jednym ze spawów zbiornika. Oddalił się z bezpośredniej strefy zagrożenia i powiadomił Powiatowe Stanowisko Kierowania przy Komendzie Powiatowej PSP w Zgorzelcu – tel. 998.

Drugim założeniem podczas przeprowadzonych ćwiczeń była sytuacja, w której w bezpośredniej bliskości prowadzonych działań związanych z rozszczelnieniem cysterny, dochodzi do czołowego wypadku samochodów osobowych, w wyniku, którego 2 osoby zostały poszkodowane.

Przebieg ćwiczeń

Zgodnie z założeniami do ćwiczeń w cysternie stojącej na parkingu obok budynków straży granicznej przy przejściu granicznym Radomierzyce nastąpiło rozszczelnienie płaszcza cysterny, z którego sączy się kwas solny. Powstała chmura par stwarza zagrożenie dla przejeżdżających obok drogą samochodów.

Po dojeździe na miejsce ćwiczeń sił i środków zabezpieczono teren akcji.

Ćwiczący strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych sprawili kurtyny wodne celem zabezpieczenia rozprzestrzeniania się powstałej chmury. Następnie strażacy odpowiednio zabezpieczeni – rozpoczęli działania zmierzające do uszczelnienia cysterny.

Podczas prowadzenia ćwiczeń zgodnie z drugim założeniem na miejscu ćwiczeń doszło do zainscenizowanego wypadku samochodów osobowych, w którym brały udział 2 pojazdy i 2 poszkodowanych. Strażacy wraz ze służbami ratowniczymi wydobyli jednego z poszkodowanych i bezpośrednio przekazali go pogotowiu ratunkowemu. Uwolnienie drugiego z poszkodowanych wymagało użycia sprzętu hydraulicznego, gdyż konstrukcja pojazdu w wyniku wypadku została odkształcona w sposób uniemożliwiający wyciągnięcie kierującego. Po ewakuacji drugiego z poszkodowanych i przekazaniu go służbom medycznym działania zostały zakończone. W tym czasie strażakom działającym przy zdarzeniu z cysterną udało się opanować wyciek. W związku z osiągnięciem zamierzonych celów KDR (Kierujący Działaniami Ratowniczymi) zameldował kierownikowi ćwiczeń ich zakończenie.

Podczas prowadzonych ćwiczeń nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym czuwały zaangażowane do ćwiczeń siły policji i straży granicznej.

Na miejscu ćwiczeń, po ich zakończeniu krótko podsumował ich przeprowadzenie kierownik ćwiczeń

 Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu kpt. mgr Marek Gargol.

 

F o t o g a l e r i a    z    ć w i c z e ń

 

 

Czwartkowe ćwiczenia

Radomierzyce 2008

W Radomierzycach ważne ćwiczenie

Wszystkie jednostki tutaj wymienię

Na naszym przejściu samochód z kwasem

Walka z żywiołem a również z czasem

 

Będą Studniska i Bogatynia

Akcja wspaniale już się rozwija

Jest Hagenwerder Radomierzyce

Na zawodowców ja również liczę

 

Jest pogotowie właśnie w komplecie

Poszkodowanym pomogą przecie

Nasza Policja ruchem kieruje

Porządku ładu tutaj pilnuje

 

Zaś Straż graniczna dokładnie śledzi

Przecież to przejście niech każdy wierzy

Akcja przebiega tu zgodnie z planem

Mienie w większości uratowane

 

W Radomierzycach ważne ćwiczenia

Wójt naszej gminy mocno docenia

Uratowano ludzi i mienie

Wszystkich strażaków wysoko cenię

 

Chłopcy zmęczeni uśmiech na twarzy

Ciepłą herbatka teraz się marzy

Prezes Kazimierz również się śmieje

Będzie herbatka ma on nadzieję

 

Wielkie ćwiczenia na przejściu

w Radomierzycach połączonych sił ratownictwa Polsko - Niemieckiego

w dniu 27.11.2008r

WESOŁY


Łyk historii

Powołanie ZSP.

Zawodowa Straż Pożarna została powołana na przełomie roku 1945/46. W momencie powołania jednostka mieściła się przy ulicy Daszyńskiego.

Pierwsza strażnica – obecny wygląd.

Sprzęt, którym dysponowała straż pożarna w tamtych czasach to: para koni, ręczna sikawka na wozie konnym oraz kilka węży.

Zrekonstruowany pożarniczy wóz konny, którego obsadę stanowiło 10 strażaków.

 

Pierwszym dowódcą jednostki był kpt. Bazyli Hordyczko

kpt. Bazyli Hordyczko drugi od lewej.

 

W 1952 roku została wybudowana przez Greków wspinalnia z garażami przy ul. Kościuszki na rogu z ul. Traugutta. W tym samym roku ZSP została przeniesiona do nowej strażnicy.

Posiadanym wówczas sprzętem był Ford Canada, motopompa DKW 800. W roku 1954 straż otrzymała samochód GM Star 20. Komendantem był wtedy kpt. Krzysztofik, następnie por. Zajączkowski, kpt. Ścibura, po raz drugi kpt. Hordyczko, oraz kpt. Padewski.

W 1978 roku straż została przeniesiona do nowo wybudowanej strażnicy przy ul. Chrobrego, gdzie mieści się do dzisiaj. Jednostka przez lata przeszła wiele prac adaptacyjnych i remontowo inwestycyjnych - dokonywano rozbudowy jednostki.

Załoga przy samochodzie po pożarze lasu.

 

Ćwiczenia na terenie tartaku


Minął sezon wakacyjny więc powróciły do kalendarza sportowego zawody w piłce halowej, w której reprezentanci naszej komendy mają coraz więcej osiągnięć ...

W dniu 12.09.2008 roku został rozegrany na terenie Republiki Federalnej Niemiec - turniej służb mundurowych, na który zostali zaproszeni reprezentanci Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu. Gospodarze turnieju okazali się bardzo gościnni i I miejsce w tych rozgrywkach pozostawili naszej drużynie.

Choć dyplom z tych zawodów wydaje się bardzo skromny...:)

...to puchar jest piękny i bardzo okazały. GRATULUJEMY

 

Turniej ten został "potraktowany" jako rozgrzewka przed grą w rozgrywkach grupowych - Grupie F - Eliminacji Województwa Dolnośląskiego w Halowej Piłce Nożnej Strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Siłą rozpędu nasza drużyna zajęła w tych eliminacjach grupowych I miejsce za co im dziękujemy i życzymy wiele szczęścia i dobrej sportowej rywalizacji w dalszych rozgrywkach tego cyklu.


W nocy z 7 na 8 .08.2008 roku po północy policja w Bogatyni została poinformowana przez kobietę o tym, iż jej ojciec chce za pomocą butli z gazem wysadzić mieszkanie. Na miejsce natychmiast udała się policja i straż pożarna – poinformowała  Onet.pl młodszy aspirant z Komisariatu Policji w Bogatyni Ewa Wojtaczek.

W wyniku przyjętego zgłoszenia Policja natychmiast ogłosiła ewakuację budynku. W trakcie jej trwania doszło do eksplozji butli. Jeden z funkcjonariuszy policji został ciężko ranny, dwaj inni policjanci z lżejszymi obrażeniami trafili do szpitala. Na miejscu został także ranny funkcjonariusz Straży Granicznej biorący udział w działaniach. Z zagrożonego budynku ewakuowano jego mieszkańców. Podczas wybuchu rannych zostało 4 mieszkańców budynku.

W trakcie prowadzonych działań ratowniczych w obiekcie, w którym nastąpił wybuch, odnaleziono chłopca, którego przysypały elementy konstrukcji budowlanych. Dzięki szybkiej i sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczej dziecko udało się uratować.

W trakcie eksplozji zniszczone zostały mieszkania pomiędzy, którymi ściany działowe zostały niemalże zmiecione siłą wybuchu. Sprawca wybuchu, 42-letni mężczyzna, poniósł śmierć na miejscu.

Przybyły na miejsce zdarzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego polecił mieszkańcom opuszczenie lokali do czasu przeprowadzenia ekspertyzy budowlanej konstrukcji budynku, która ma wykazać czy budynek, w którym doszło do zdarzenia nadaje się do dalszego użytkowania.

Skutki wybuchu jakie na miejscu zdarzenia można było zaobserwować na budynku stojącym na przeciw obiektu, w którym doszło do zdarzenia.

W tym pomieszczeniu - pokoju został odnaleziony i uratowany chłopiec przebywający podczas wybuchu w domu.


W dniach 4 i 5 czerwca 2008 roku na obiekcie Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu oraz stadionie miejskim w Zgorzelcu, przeprowadzono VI Otwarte Mistrzostwa województwa dolnośląskiego Państwowej Straży Pożarnej w sporcie pożarniczym.

Mistrzostwa sponsorowali:

 

   

       

W mistrzostwach udział wzięło 94 zawodników w konkurencjach indywidualnych, którzy reprezentowali 12 Komend Powiatowych i Miejskich z terenu województwa dolnośląskiego oraz 147 zawodników w konkurencjach zespołowych.

Komisję sędziowską stanowili oficerowie, aspiranci i podoficerowie Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu

na czele z sędziom głównym mistrzostw bryg. Dariuszem Bułą.

 

Mistrzostwa były rozgrywane w konkurencjach:

- pożarniczy tor przeszkód,

- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,

- sztafeta pożarnicza 4x100 m z przeszkodami

- pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Kolejność czołowych miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawiała się następująco:

 

Pożarniczy tor przeszkód – 100m – indywidualnie:

1. Wójcik Robert          KM PSP Wrocław                  z wynikiem 18,84

2. Ciesielski Piotr         KM PSP Wrocław                  z wynikiem 18,95

3. Kuźnia Krzysztof      KP PSP Środa Śląska            z wynikiem 19,28

 

Pożarniczy tor przeszkód – 100m – zespołowo:

1. KM PSP Wrocław              z wynikiem 116,64

2. KP PSP Zgorzelec              z wynikiem 123,20

3. KP PSP Świdnica               z wynikiem 126,13

 

Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni – indywidualnie:

1. Moczkodan Przemysław        KP PSP Zgorzelec                  z wynikiem 17,43

2. Kłonowski Piotr                   KP PSP Milicz                        z wynikiem 17,70

3. Kuźniar Krzysztof                KP PSP Środa Śląska             z wynikiem 17,79

 

Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni – zespołowo:

1. KP PSP Zgorzelec              z wynikiem 116,95

2. KM PSP Wrocław               z wynikiem 122,56

3. KP PSP Złotoryja               z wynikiem 136,65

 

Dwubój pożarniczy - indywidualnie:                

1. Kuźniar Krzysztof                z wynikiem 37,07

2. Moczkodan Przemysław         z wynikiem 37,11

3. Paździorko Marcin                z wynikiem 37,54

 

Dwubój pożarniczy - zespołowo:

1. KM PSP Wrocław               z wynikiem 37 minut 19,17 s.

2. KP PSP Zgorzelec              z wynikiem 37 minut 20,13 s.

3. KP PSP Świdnica               z wynikiem 37 minut 43,84 s.

 

Sztafeta pożarnicza 4 x 100m z przeszkodami:

1. KM PSP Wrocław              z wynikiem 1 minuta 7,78 s.

2. KP PSP Milicz                    z wynikiem 37 minuta 10,87 s.

3. KP PSP Świdnica               z wynikiem 37 minuta 11,63 s.

Pożarnicze ćwiczenie bojowe:

1. KP PSP Ząbkowice Śląskie            z wynikiem 39,06

2. KM PSP Wrocław                          z wynikiem 39,08

3. KP PSP Zgorzelec                          z wynikiem 40,06

 

Wyniki VI Otwartych Mistrzostw Państwowej Straży Pożarnej województwa dolnośląskiego w sporcie pożarniczym w klasyfikacji generalnej:

KM PSP Wrocław      z wynikiem 346,06

KP PSP Zgorzelec      z wynikiem 356,93

KP PSP Świdnica       z wynikiem 376,33

KP PSP Złotoryja       z wynikiem 389,91

KP PSP Trzebnica      z wynikiem 411,78

KP PSP Kłodzko        z wynikiem 416,33

KM Jelenia Góra         z wynikiem 423,68

KP PSP Bolesławiec   z wynikiem 505,52

KM PSP Legnica        z wynikiem 541,32


Fotogaleria    Fotogaleria   Fotogaleria   Fotogaleria

04.06.2008r.

Pożarniczy tor przeszkód – 100m:

Tak to się zaczęło ostatnie wymiany uwag i spostrzeżeń z sędziami...

... wskazówki od sędziego głównego...Komendanci bacznym okiem sprawdzili 2 strony obiektu i możemy zaczynać.

 

Pierwsze drużyny na start.

 

 

 

 

 

Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni.

 

 

 

 

 

 

 

  

...a po wspinaniu przy użyciu drabiny hakowej cała drużyna KP PSP w Zgorzelcu przedyskutowała wyniki pierwszego dnia zawodów i oceniała swoje szanse na wysokie miejsce w tej rywalizacji....

05.06.2008r.

Sztafeta pożarnicza 4x100 m z przeszkodami.

Nad całością zawodów gospodarskim okiem czuwał Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu, na torze prócz startujących zawodników pełnili swoje obowiązki sędziowie na poszczególnych ocenianych odcinkach torów.

 

 

 

 

Najbardziej widowiskowy element toru - gaszenie wanny.

Pożarnicze ćwiczenie bojowe

Drużyny jeszcze w boksach - przygotowują się do startu.

Sędziowie jak zwykle skrupulatni dokonują ostatnich poprawek wymiaru toru i ustawienia na nim sprzętu.

 

Ostatnie sprawdzenie sprzętu obejście toru zawodników wraz z kierownikiem drużyny.

 

Drużyna KP PSP w Zgorzelcu układa sprzęt na podeście i przygotowuje się do startu.

 

 

 

 

 

Miejsca zajęte na linii startu... na miejsc... gotów... start...

 

 

 

 

....najlepszy czas osiągnięty w ćwiczeniu bojowym na zawodach w tym roku przez drużynę KP PSP w Zgorzelcu to 40,06


W dniu 26.05.2008r. na terenie sąsiadujących ze sobą miast odbył się Europamaraton Görlitz-Zgorzelec. Sportowy fakt do odnotowania na łamach strony gdyż w biegu tym uczestniczyło dwóch strażaków na co dzień pełniących służbę w JRG PSP w Zgorzelcu podlegającej naszej komendzie.

2 godz. 41 minut 36 s. to czas Lutz Wolfram, który wygrał maraton.

Mariusz Ludkiewicz na tym samym dystansie uzyskał 31 miejsce na 160 startujących z czasem 3 godz. 29 minut 51 s.

Rozegrany został również Półmaraton, w którym wystartował Rafał Mesjasz zajmując 208 miejsce na 423 startujących zawodników z czasem 1 godz. 56 minut 13 s.

  

Serdecznie gratulujemy wytrzymałości na trasie.


W dniu 25.05.2008 roku przeprowadzono w miejscowości Gronów - V Powiatowe zawody sportowo - pożarnicze, w których wzięło udział 9 drużyn. Komisję sędziowską powołał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu. Odnotowania wymaga fakt iż w tym dniu podczas uroczystości przekazano OSP w Gronowie sztandar - jako uhonorowanie dotychczasowej - długoletniej działalności. Przekazano też pojazdy pożarnicze dla jednostek OSP z terenu naszego powiatu.

Przekazanie sztandaru

Po uroczystości przekazania Jednostce OSP Gronów sztandaru - do głosu doszedł Komendant Gminny OSP z Kopydłowa, który wraz z kabaretem zagościł na scenie

  

Zawody zostały rozegrane w konkurencjach: ćwiczenie bojowe, sztafeta pożarnicza.

  

  

... przygotowania do rozpoczęcia zawodów ostatnie ustalenia komisji sędziowskiej z kierownikami drużyn... i nastąpił start sztafet w rozlosowanej kolejności...

   

   

...  startujący zawodnicy latali wysoko, a lądowania w większości były łagodne :). Po zakończonej sztafecie pożarniczej czas na przeprowadzenie ćwiczenia bojowego.

  

  

  

Po zakończonych zawodach gratulacje oraz nagrody zawodnicy otrzymywali z rąk Wójta i V-ce Wójta Gminy Zgorzelec...

  

...choć każdy miał apetyt na pierwsze miejsce to niestety nie na podium zmieściła się tylko jedna drużyna, którą komisja sędziowska odczytała jako zwycięską.

  

Puchar w klasyfikacji ściskają od lewej Wójt Gminy Zgorzelec Kazimierz Janik oraz z prawej Prezes OSP Sławnikowice Jacek Szantar.

Po zakończonych zawodach kolejność drużyn w poszczególnych konkurencjach przedstawiała się następująco:

Ćwiczenie bojowe

1 miejsce OSP Studniska z wynikiem 31,91 pkt.

2 miejsce - OSP Radomierzyce z wynikiem 36,57 pkt.

3 miejsce OSP Sławnikowice z wynikiem 37,00 pkt.

Sztafeta pożarnicza

1 miejsce OSP Sławnikowice z wynikiem 52,51 pkt.

2 miejsce - OSP Gronów z wynikiem 56,67 pkt.

3 miejsce OSP Pieńsk z wynikiem 57,40 pkt.

 

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawiała się następująco:

1 miejsce OSP Sławnikowice

2 miejsce - OSP Radomierzyce

3 miejsce OSP Węgliniec

 

No i na koniec składamy wielkie podziękowanie dla

mł.ogn. Janusza Wilk

na co dzień strażaka KP PSP Bolesławiec.

Za udostępnienie zdjęć upamiętniających te zawody. Serdecznie dziękujemy.


W dniu 16 maja 2008 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu odbyły się uroczystości uświetniające obchody "Dnia Strażaka". Oprócz tych, którzy obchodzili swoje święto czyli strażacy zarówno pełniący czynną służbę jak i emerytowani na uroczystości przybyli również zaproszeni goście m.in. przedstawiciel powiatu zgorzeleckiego, Wójt Gminy Zgorzelec, Wójt Gminy Sulików, Komendant Powiatowy Policji w Zgorzelcu, przedstawiciel Łużyckiego oddziału Straży Granicznej oraz emerytowani strażacy i rodziny.

Więcej ....


08 maja 2008 roku z wizytą do straży pożarnej zawitały przedszkolaki. Przedszkolaków i opiekunów oprowadzono po siedzibie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Zgorzelcu. Dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem użytkowanym przez naszą jednostkę, który na co dzień służy strażakom do pracy. Przeprowadzono pokazowy alarm dla jednostki aby dzieci mogły zobaczyć jak szybko strażacy wyjeżdżają do działań. Za całą wizytę dzieci złożyły podziękowania wraz z życzeniami na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu

   

   


W dniu 05 kwietnia 2008r. odbył się turniej Piłki Koszykowej w ramach rozgrywek sportowych o Puchar Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu. Turniej ten jest kolejnym etapem rozgrywek sportowych drużyn pożarniczych na terenie powiatu zgorzeleckiego. Końcowa kwalifikacja tego turnieju przedstawiała się następująco:

DSP Turów                      I miejsce

OSP Radomierzyce               II miejsce

OSP Trójca                       III miejsce


    W dniu 17 marca 2008r. na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu zostały przeprowadzone testy sprawności fizycznej kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w szeregach Państwowej Straży Pożarnej w naszej Komendzie. Jak zawsze nabór do "munduru" strażaka cieszy się wielkim zainteresowaniem, co wymaga odnotowania w tym roku do egzaminu przystąpiły dwie kobiety. W wielu też przypadkach komisja oceniająca wykonywane ćwiczenia spotkała się z kandydatami, którzy starają się o przyjęcie do służby w PSP nie pierwszy raz.

  

   


    Poniżej fotoreportaż z turnieju siatkarskiego, który był jedną z konkurencji w sportowej rywalizacji drużyn o Puchar Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu. Drużyna w zależności od zajmowanego miejsca w danej konkurencji otrzymuje określoną ilość punktów, łączna ilość punktów w całym cyklu spotkań sportowych wyłoni zwycięzcę, który zostanie wymieniony w/w pucharem. Już nie długo turniej piłki koszykowej...

  

  

  

  

...a po zakończonym turnieju "elektroniczna" tablica wyników ujawniła nam zwycięzców.


    W ostatnich dniach Komenda Powiatowa PSP w Zgorzelcu odnotowała napływ nowej kadry, jak również byliśmy świadkami kolejnego odejścia ze służby. Dzień rozpoczął się bardzo uroczyście. Podczas uroczystej zmiany służby pożegnaliśmy, odchodzącą z naszych szeregów Beatę Chrostek. Jak to w takich przypadkach bywa nie obyło się bez łez wzruszeń i żalu.

 

    Już kilka dni po objęciu stanowiska Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu w obecności Dowódców Jednostek ratowniczo Gaśniczych ze Zgorzelca oraz z Bogatyni odebrał od nowych adeptów sztuki pożarniczej ślubowanie. Cała uroczystość w uroczystej oprawie na pewno zapadnie w pamięci nowo przyjętym do służby strażakom

 


W dniu 21.12.2007r. w Polsce zaczął obowiązywać Układ z Schangen "znoszący granice". Dziś przejeżdżając granicę nie jesteśmy już kontrolowani przez służbę celną czy też straż graniczną. Z tej też okazji w dniu 24.12.2008r. odbyły się uroczystości 1 rocznicy przystąpieniu do tego europejskiego układu. Prócz wielu oficjalnych spotkań upamiętniających tą rocznicę spotkali się również mieszkańcy miast Zgorzelec i Gorlitz. Spotkania odbywały się w wielu miejscach w tym i w Zgorzelcu przy ul. Daszyńskiego. Na tym właśnie spotkaniu strażacy oraz inne służby dawały różnego rodzaju pokazy swojego działania i sprawności.

 

 

   

Podczas uroczystości odwiedzali nas goście  w tym i Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu st.bryg. Jarosław Wojciechowski, który w obecności gospodarza Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu - mł.bryg. Bernarda Szawłowskiego uczestniczył w cytowanych spotkaniach.

Podczas wielu pokazów jednym z bardziej widowiskowych oprócz strażackich, rzecz jasna, były pokazy tresury psów. Pokaz przygotowany był przez Ośrodek Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu

 

  


    W dniu  stycznia 2008 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu zakupionego dla naszej komendy przez jednostki samorządu terytorialnego. Na potrzeby prowadzenia akcji ratowniczo gaśniczych komenda otrzymała:

- skokochron,
- generator piany lekkiej,
- przystawkę mgłową,
- łódź motorową.
 
        Uroczyste przekazanie sprzętu wraz z prezentacją możliwości jego zastosowania swoją obecnością zaszczycili. Starosta Powiatu Zgorzeleckiego Piotr Woroniak, Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz, Wójt Gminy Zgorzelec Kazimierz Janik, Pełnomocnik Starosty Powiatu Zgorzeleckiego ds. Zarządzania Kryzysowego Piotr Pawlas oraz Z-ca Komendanta Powiatowego Policji podinspektor Maciej Bielas gościom towarzyszył Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu mł.bryg. Bernard Szawłowski, Dowódca JRG w Zgorzelcu asp.sztab. Zdzisław Kardas wraz ze strażakami.
Zakupiony sprzęt, w sposób znaczący przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta. Zakup ten pozwoli w sposób jeszcze sprawniejszy i skuteczniejszy nieść pomoc i ratunek naszej społeczności lokalnej i wszystkim, oraz którzy jej potrzebują.
 
   
 
   
 
   
 
   
 

Galerie z lat

 2007     2008     2009     2010     2011     2012     2013     2014