Bieżąca statystyka zdarzeń jednostek ochrony przeciwpożarowej

na terenie powiatu zgorzeleckiego.


Wypadek w miejscowości Łagów

23.08.2010r. w miejscowości Łagów, przy ul. Jeleniogórskiej około godz. 15 doszło do tragicznego wypadku samochodowego. Rozpędzone auto uderzyło w drzewo. Kierowca zginął na miejscu. Przyczyny wypadku ustala KPP w Zgorzelcu


W powiecie zgorzeleckim w miesiącu maju z niepokojem przyglądaliśmy się sytuacji powodziowej na terenie kraju w tym na terenie naszego województwa. Nikt z nas nie przypuszczał, że taki sam kataklizm dotknie mieszkańców naszego powiatu nas samych.

Zniszczenia popowodziowe jakie ujawniły się 08.08.2010 roku naszym oczom w miejscowości Bogatynia.

  

  

  

Naprawa wałów przeciwpowodziowych na Nysie Łużyckiej - na styku trzech granic - Porajów

Umacnianie i obrona przyczółka mostu na Nysie Łużyckiej - na styku trzech granic - Porajów


W powiecie zgorzeleckim nie odnotowano działań związanych z wystąpieniem powodzi w maju 2010 roku, niemniej jednak ratownicy z Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu byli dysponowani do działań ratowniczych i humanitarnych prowadzonych na terenie zagrożonych powiatów położonych w województwie dolnośląskim i nie tylko.

Więcej...


Interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej Trójca 07.03.2010r.

   

   

   

  

 


Podczas tych działań konieczne było zabezpieczenie terenu wokół okien mieszkania, poprzez sprawienie skokochronu - urządzenia ratowniczego umożliwiającego amortyzację skaczącej z okna osoby. Okna mieszkania wychodziły na obie strony budynku. Do działań został zadysponowany skokochron z JRG PSP w Zgorzelcu, jednakże niezbędne było również zadysponowanie drugiego skokochronu. Sprzętem takim dysponuje Straż Pożarna Miasta Gorlitz. Wiele razy zgorzeleccy strażacy ćwiczyli współdziałanie ze strażakami z Niemiec. Tym razem życie pokazało, że wspólne przelanie potu na ćwiczeniach zaowocowało zrozumieniem przy prowadzeniu działań.

Po zadysponowaniu Straży Pożarnej Miasta Gorlitz w przeciągu kilku minut niemieccy strażacy dojechali do przejścia granicznego - mostu Jana Pawła II, gdzie wyznaczono miejsce / pkt. przyjęcia sił i środków. Ze wskazanego miejsca zostali pilotowani przez teren miasta bezpośrednio na teren działań gdzie sprawnie wykonali stawiane przed nimi zadania. Jak pokazało życie współdziałanie polskich i niemieckich strażaków przełożyło się na bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

   

foto dzięki uprzejmości : P.Kuszaj      źródło: www.zinfo.pl

/Strażacy z Gorlitz podczas sprawiania skokochronu/

W przypadku prowadzenia działań ratowniczych na terenie miasta Zgorzelec i okolic możemy liczyć na dobrą współpracę strażaków Polskich i Niemieckich.

Myśl przyświecająca naszej formacji - ratować życie i mienie ludzkie - nie zna granic.

foto dzięki uprzejmości : P.Kuszaj      źródło: www.zinfo.pl

Osoba składająca groźby po rozmowie z policyjnym negocjatorem odstąpiła od swojego zamiaru. Po dostaniu się do lokalu mieszkalnego, który zajmował przekazano go pogotowiu ratunkowemu.


Chwila nieuwagi . . .

4 września 2009r. we wczesnych godzinach porannych na wysokości miejscowości Białogórze doszło do najechania na siebie pojazdów ciężarowych. Chwila nieuwagi kierowcy tzw. TIR - a doprowadzić mogła do tragedii na szczęście oprócz wysokich szkód materialnych obeszło sie bez poważnych urazów i uszczerbków na zdrowiu osób kierujących samochodami ciężarowymi.

foto: A.Moździerz

   

Po drodze krajowej nr 30 jechały dwa ciągniki z naczepami, w pewnym momencie jeden z kierowców zobaczył przed sobą tył naczepy TIR - a jadącego przed nim. Na hamowanie było juz zbyt późno - doszło do najechania.


T r a g i c z n a    k ą p i e l

W dniu 10.08.2009r. po godzinie 18-tej Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że na niestrzeżonym miejscu na akwenie zbiornika wody "Zatonie" w miejscowości Działoszyn doszło do utonięcia. Natychmiast na miejsce zdarzenia zostały skierowane siły i środki z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych z Bogatyni i Zgorzelca oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Działoszyna do działań zadysponowano również oficera operacyjnego powiatu. Natychmiast po przybyciu na miejsce jednostki zaczęły poszukiwania osoby zaginionej - poszukiwania prowadzone były w miejscu wskazanym przez policję jako domniemane miejsce w którym po raz ostatni widziano zaginionego. Poszukiwania prowadzono działając przy użyciu łodzi motorowej. Akcja poszukiwawcza prowadzona była przez Policję z użyciem sił straży pożarnej do późnych godzin. W momencie kiedy warunki nocne nie pozwalały na dalszą akcje poszukiwawczą przy użyciu sprzętu pływającego poszukiwania zostały przerwane.

   

Od wczesnych godzin porannych działania poszukiwania zaginionego wznowiono. Na teren prowadzonych poszukiwań przybyła specjalistyczna grupa ratownictwa wodnego z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 z Wrocławia. Nurkowie po przeszukaniu około 500 metrów kwadratowych dna zbiornika na głębokości około 3,5 metra odnaleźli zaginioną osobę.

Ponieważ sezon wakacyjny mamy w pełni pamiętajmy o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpielisk:

1. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.

2. Nie wolno się kąpać zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę.

3. Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może grozić to szokiem termicznym lub utratę przytomności.

4. Do wody najlepiej wchodzić w grupie.

5. Po wejściu do wody wpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy.

6. Bezpieczne kąpiele tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik.

7. Gdy przy kąpielisku widzimy czerwoną flagę lub gdy jej nie ma, kąpiel jest zabroniona.

8. "Dzikie kąpieliska" mają nieznane dno i głębokość, woda w nich może też być skażona.

9. Rodzic powinien zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem.

10. Nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

11. Skoki do wody z dużej wysokości są niebezpieczne - mogą grozić urazem głowy i kręgosłupa.

12. Dzieci, ale też osoby dorosłe, korzystające ze sprzętów pływających obowiązkowo powinno mieć założony kapok.

13. Podczas skurczu mięśni nie wolno wpadać w panikę, należy wezwać pomoc, jeśli ktoś jest w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć do brzegu.


Również 23.07.2009r. około godz.18.00 na terenie powiatu rozpętała się wielka wichura połączona z gwałtownymi opadami deszczu, które spowodowały w wielu miejscach wielkie straty materialne. Na szczęście na terenie powiatu zgorzeleckiego nie odnotowano zdarzeń w których doszłoby do utraty zdrowia i życia przez naszych mieszkańców.

    

Wiatrołomy, które zagrażały ludziom w ich lokalach mieszkalnych, kierowcom na drogach naszego powiatu strażacy usuwali nie tylko 23 ale i 24 lipca. Ogółem strażacy podjęli około 80 interwencji związanych z usuwaniem skutków wichur i opadów.    


23.07.2009r. około godziny 11.30 Powiatowe Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie o wypadku samochodu dostawczego z samochodem ciężarowym TIR-em.

Do zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej nr 296 pomiędzy miejscowościami Stary Węgliniec i Piaseczna. Do działań zostały skierowane OSP KSRG Węgliniec oraz dwa zastępy JRG PSP w Zgorzelcu wraz z pojazdem pomocniczym.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pogotowie ratunkowe zaopatrzyło poszkodowanych, a osoby wymagające hospitalizacji zostały przetransportowane do szpitala w Zgorzelcu.

 

      

      

      

Działania straży pożarnej na miejscu zdarzenia polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów do instalacji elektrycznej pojazdów i wypompowaniu oleju napędowego ze zbiornika TIR-a, który w wyniku zdarzenia został uszkodzony. Paliwo w wyniku uszkodzenia zbiornika zagrażało środowisku naturalnemu. Paliwo wypompowano ze zbiornika i w odrębnych zbiornikach przekazano przedstawicielowi właściciela pojazdu. Po zakończonych działaniach policji na drodze i uprzątnięciu pojazdów drogę przywrócono do stanu z przed wystąpienia zdarzenia. 

I to nie był koniec interwencji w tym dniu ;(...

 


Bieżąca statystyka zdarzeń jednostek ochrony przeciwpożarowej

na terenie powiatu zgorzeleckiego.


W dniu 20.02.2009r. na obwodnicy Zgorzelca doszło do groźnego zdarzenia, najprawdopodobniej w wyniku panujących warunków drogowych oraz niedostosowania prędkości do rowu wjechała autocysterna. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przeprowadzonym rozpoznaniu, w wyniku którego ustalono z jakiego rodzaju cieczą strażacy mają styczność w przewróconej cysternie rozpoczęto przepompowywanie cieczy do podstawionej przez właściciela sprawnej cysterny. Na miejscu pojawił się też specjalistyczny ciężki sprzęt pomocy drogowej oraz dźwig.

.

  

  

  

  

  

  

 


W dniu 16.012009r. doszło do pożaru w budynku mieszkalnym w miejscowości Czerwona Woda. W godzinach wieczornych dyżurny operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu odebrał zgłoszenie od jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwonej Wodzie o pożarze w budynku mieszkalnym w Czerwonej Wodzie przy ul. 3 maja.

Mieszkańcy budynku w którym doszło do zdarzenia widząc pożar w swoim domu sami rozpoczęli działania gaśnicze jednak widząc ich nieskuteczność poinformowali o zdarzeniu Ochotników z Czerwonej Wody. Krótki czas w jakim na miejscu zdarzenia pojawili się strażacy zarówno OSP jak i zastępy PSP pozwoliły na szybką lokalizację zdarzenia oraz na skuteczne działania.

Zdarzenia na całe szczęście nie pochłonęło żadnego istnienia ludzkiego choć straty po pożarowe będą wysokie.

Z budynku podczas prowadzenia działań ewakuowano zwierzęta domowe.

Poniżej kilka zdjęć z prowadzonych działań.

   

   

   

   

 


W sobotni poranek (19.04.2008r.) nie było bezpiecznie na drodze krajowej nr 4. W okolicach miejscowości Jędrzychowice na wysokości skrzyżowania Jędrzychowice Pieńsk doszło do czołowego zderzenia samochodu Opel Vectra z samochodem ciężarowym marki DAF. Skutek jak przeważnie w takich wypadkach był tragiczny. Zderzenia samochodu osobowego z tzw. TIR -em nie przeżył kierujący pojazdem osobowym. Drogę krajową zamknięto dla ruchu kołowego na czas trwania akcji ratowniczej oraz czynności policyjnych na miejscu wypadku. Wyjeżdżając na wszystkie drogi, szczególnie te, na których panuje duże natężenie ruchu dostosujmy swoją prędkość do warunków na drodze. Jazda z prędkością kilkunastu kilometrów wolniej doprowadzi nas do celu podróży tylko o kilka minut później. Przy tym mamy większą gwarancję, że w ogóle dojedziemy.

 

   

   

   

 


Na drogach rozpoczął się właśnie sezon zimowy i w stopniu znaczącym pogorszyły się warunki jazdy. Wiele razy słyszymy abyśmy "ściągnęli nogę z gazu". Takie zachowanie i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze na pewno przyczyni się do bezpieczeństwa naszego naszych pasażerów jak i innych użytkowników ruchu. Zatem przypominamy o zmianie opon na opony zimowe jak i o szczególną uwagę podczas jazdy. Do czego może doprowadzić nadmierna prędkość w połączeniu z nie sprzyjającymi warunkami na drodze obejrzyjmy poniżej. Pamiętajcie mamy dla kogo żyć.

       

       


Właśnie rozpoczęły się wakacje. Wiele osób już czeka na wakacyjny wyjazd. Znając ułańską fantazję kierujących zwracamy się z prośbą o zachowanie na drogach, nie tylko naszego powiatu, szczególnej ostrożności podczas wakacyjnych wyjazdów. Jeźdźmy wolniej, a to na pewno przyczyni się do bezpieczeństwa naszego jak i innych użytkowników dróg. W końcu chodzi o to abyśmy wszyscy powrócili z wakacyjnych podróży.

Apelujemy zatem do Państwa o zachowanie ostrożności, rozwagę i zdrowy rozsądek na drodze.


Witamy po wakacjach, sytuacja na drogach naszego powiatu dotycząca ilości zdarzeń ze środkami transportu nie odbiega znacząco od sytuacji odnotowanych w innych latach. Nie obyło się jednak od sytuacji, w których dochodziło do zdarzeń drogowych - kolizji, wypadków. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć które wskazują czym może się skończyć, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

  

  

  

  

  

1   2   3   4